Неділля, 05.05.2024, 11:20Вітаю Вас Гість | RSS
Пасічнянський НВК
Меню сайту
Категорії розділу
Мои статьи [11]
Статистика

Каталог статтей


Головна » Статті » Мои статьи

Соціальне партнерство - запорука успішної діяльності навчального закладу

Соціальне партнерство - запорука успішної діяльності навчального закладу

 

 

 null      


 В «Національній доктрині розвитку освіти»  відзначається, що українська освіта має розбудовуватись як відкритий соціальний інститут, для якого встановлюється нова модель управління – відкрита і демократична. У цій моделі мають органічно поєднуватися засоби державного впливу з громадським управлінням. Відкритість освітньої системи передбачає розширення управлінських можливостей громадської думки, меншу залежність управління від впливу конкретних посадових осіб.

Отже, для ефективної життєдіяльності шкільної системи її необхідні зв’язки з іншими організаціями, членами спільноти, залученням якомога   більшої кількості зацікавлених фізичних та юридичних осіб до актуальних проблем школи та спільного пошуку шляхів їх розв’язання.

Для визначення сутності поняття «партнерство» використовують різні синоніми: співдружність, сумісна діяльність, союз, об’єднання; єдність, співучасть; взаємодія, взаємопорозуміння тощо. Кожне з цих визначень розкриває певний аспект «партнерства», а всі разом вони дозволяють зрозуміти багатогранність цього поняття.

Партнери навчального закладу можуть бути реальними та потенційними. З реальними партнерами школа має постійні зв’язки та програми . До потенційних партнерів відносяться ті, з якими школа не має постійних зв’язків , але адміністрація вважає, що за належною організацією роботи з ними можна буде співпрацювати.

Отже до реальних партнерів сільської школи можна віднести: батьків учнів, інші школи, дошкільні та позашкільні заклади, заклади охорони здоров’я, правоохоронні органи, державні підприємства, заклади культури та ін.

Із мешканців села до потенційних партнерів можна віднести: фермерів, власників приватних підприємств, приватних осіб…, але, на жаль, у сільській місцевості їх так бракує.

Метою встановлення такого партнерства є об'єднання зусиль місцевого населення та школи в розв’язанні соціокультурних та освітніх проблем.

Незважаючи на важливість цього питання, школи мають суттєві утруднення у встановленні партнерських стосунків з іншими організаціями.

Серед головних проблем можна виділити такі:

- відсутність досвіду цілеспрямованого накопичення необхідної та достовірної інформації про потенційних партнерів;

-     невміння донести до потенційного партнера думку про необхідність й важливість співробітництва, показати переваги співпраці, зацікавити його у встановленні партнерських стосунків зі школою;

-     невміння точно сформувати головну проблему, викласти її партнеру стисло й зрозуміло;

-     наявність ускладнень у вивченні внутрішнім можливостей своєї організації для того, щоб викласти конкретні переконливі пропозиції потенційному партнеру;

-     брак досвіду у складанні договорів, протоколів, намірів, розробці інвестиційних проектів, тощо.

Встановлення партнерських відносин освітнього закладу зі своїм потенційним партнером передбачає:

1. Визначення спільної проблеми, у розв’язанні якої зацікавленні обидві сторони.

2. Закріплення зв’язків із майбутнім партнером, встановлення формальних та неформальних партнерських відносин.

3. Розвиток взаємовідносин на основі довіри один до одного.

4. Підтримка в процесі співпраці іміджу кожного з партнерів.

5. Широка реклама успішної співпраці партнерів через засоби масової інформації.

І хоча в селі дуже важко відшукати таких партнерів, про які говорилося вище, Пасічнянському НВК пощастило на таких людей.

Це підтверджує багаторічна співпраця з ДП ДГ «Пасічна». Така співпраця була тісною і плідною, коли на чолі господарства був мудрий керівник, кандидат економічних наук, заслужений працівник сільського господарства, Почесний вчитель  Пасічнянського НВК Царенко І.Г.  На сьогоднішній день наш навчальний заклад  постійно відчуває підтримку і допомогу від нашого керівництва на чолі з випускником нашого закладу Таєнчуком Віталієм Павловичем. За постійну допомогу школі педагогічною радою йому також присвоєно звання «Почесний вчитель».

У «Колективному договорі» ДП ДГ с. Пасічна передбачено здешевлене харчування для всіх учнів Пасічнянського НВК , підвіз учнів до школи, допомога у ремонті школи, преміювання учнів переможців і призерів грішми, а вчителів, які їх підготували, - зерном, допомога у організації літнього оздоровлення дітей: безкоштовне харчування на період роботи оздоровчого табору, екскурсійні поїздки.

             Саме соціальне партнерство, тісна співпраця з вищою школою дозволяє  Пасічнянському  НВК діяти ефективно і успішно на основі пріоритетної перспективи, загальної для всіх партнерів, ефективно  координувати спільну діяльність з чітким розумінням власної відповідальності. Тому співробітництво  з вищою школою розглядається  як можливість залучати людські та матеріальні ресурси для підтримки закладу. Вони виступають у вигляді  реалізації неперервної освіти, формуванні активної життєвої позиції дослідницької діяльності, проектної діяльності, знаходження додаткових джерел фінансування.

      У Пасічнянському НВК співробітництво  з вищою школою триває значний проміжок часу, а офіційно договір про співпрацю   № 1 було підписано у 2001 році з Хмельницьким національним університетом.  Це дало можливість покращити матеріально-технічну базу навчального закладу, залучити професорсько-викладацький склад ВНЗ до консультування з предметів економічного профілю сільським дітям, отримати фахову допомогу у здійсненні учнями дослідницької діяльності та написанні ними наукових робіт.

      Підготовчі курси від Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім.. Гжицького  дали змогу  здійснити якісну і фахову підготовку   для вступу у вищий навчальний заклад не лише учням Пасічнянського НВК, але і також учням із інших шкіл Старосинявського району. У рамках співпраці проведено цікаві захоплюючі екскурсії у старовинний Львів.

       Протягом значного проміжку  часу  співробітництво із Кам’янець- Подільським національним університетом ім.. І. Огієнка  дало можливість залучити учнів і вчителів  до проведення дослідницької роботи, до здійснення  пошуково-краєзнавчої роботи, зокрема  розкопок у місті Губині.

     Тому очевидно, що форум «Освіта без кордонів»,  який проходив у Пасічнянському НВК 15 жовтня 2010 року, мав під собою значне підґрунтя  і масштабні завдання.

     У рамках форуму пройшло засідання круглого столу «Співдружність, перевірена часом» , у якому взяли участь начальник управління освіти і науки Хмельницької облдержадміністрації Очеретянко В.І., заступник начальника управління освіти і науки Хмельницької облдержадміністрації Попик О.Ф.,  заступник голови Старосинявської райдержадміністрації Кицун В.П., начальник відділу освіти Старосинявської райдержадміністрації Русий І.П., ректор Львівського університету ветеринарної медицини ім.. Гжицького Гунчак Василь Михайлович,  ректор Хмельницького інституту МАУП Білий Леонід Григорович, ректор  Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Шоробура Інна Михайлівна , представники Кам’янець-Подільського національного університету,  Хмельницько національного університету, голова села Палага О.І., директор Пасічнянської дитячої музичної школи Німець П.А., представники Хмельницького козацького коша, волонтер Корпусу Миру із США Джейн Ріплі,директори усіх навчальних закладів Старосинявського району,  представники засобів масової інформації, учні випускних   класів Пасічнянського НВК, Старосинявського НВК, Пилявської ЗОШ І-ІІІ ступенів та їх батьки.

      У ході конструктивної розмови піднімалися важливі питання сучасного освітнього процесу, було підписано договори про співпрацю між  відділом освіти, навчальними  закладами та вищезазначеними вузами, обговорено перспективні  шляхи розвитку взаємодії між загальноосвітньою та вищою школою.

        Від представників  вищої школи Пасічнянський НВК  отримав у подарунок  багато   фахової , методичної  та художньої літератури.

       Ми переконані в тому, що тісна взаємодія, перевірена часом та підтверджена офіційними документами. об’єднає  зусилля усіх партнерів в розв’язанні соціокультурних та освітніх проблем. Адже співробітництво з вищою школою  встановлює та закріплює партнерські стосунки з батьками, мешканцями села, залучає спільноту до управління школою, відкриває нові можливості залучення позабюджетних коштів для підтримки та розвитку освіти.

 З 2002 року склалася плідна співпраця з Хмельницьким Національним Університетом в особі Скиби М.Є., який  на сьогодні є Почесним вчителем Пасічнянського НВК.

На базі Пасічнянського НВК створено центр дистанційної освіти, у якому здійснюється підготовка фахівців за заочною формою навчання на освітньо – кваліфікаційному рівні бакалавра, спеціаліста за 12-ма спеціальностями.

Була надана допомога у вигляді приладів для кабінету фізики, придбано мультимедійний проектор, жалюзі, веб-камера.

На базі  закладу за сприяння Хмельницької обласної державної адміністрації, Українського інституту міжнародних відносин у 2003, 2005 та 2010 роках було проведено третю, п’яту та сьому міжнародні науково-практичні конференції.

Договір про входження до складу навчально-науково-виробничого комплексу при Львівській Національній академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького дав змогу відкрити підготовчі курси на базі Пасічнянського НВК. На сьогоднішній день 16 випускників Пасічнянського НВК є студентами Львівської Національної академії.

Договір про науково-методичну співпрацю з Кам’янець – Подільським державним педагогічним університетом сприяє проведенню профорієнтаційної роботи серед школярів, дає змогу поповнити шкільну бібліотеку науковою літературою, проводити спільні заходи з студентами та викладачами, зокрема брати участь у щорічних розкопках у літописному Губині, надає можливість учням та вчителям школи брати участь у краєзнавчій конференції.

    Вдалося відшукати небайдужих людей до проблем школи серед наших земляків. У відповідності до рішення педагогічної ради людям, які небайдужі до сільських дітей, які надають постійну допомогу, підтримують навчальний заклад, присвоюється почесне звання «Почесний вчитель». Серед таких наш земляк – випускник, директор ЗБШ м. Старокостянтинова, лауреат Міжнародної премії Золотий Меркурій В’ячеслав Олександрович Кучер . Він постійно цікавиться і переймається проблемами і успіхами школи. Спостерігаючи за поступом школи, розуміючи значення навчального закладу для села, він постійно надає допомогу закладу у ремонті шкільного приміщення. Вагомий його внесок у будівництво шкільної котельні. Це він подарував холодильник у пришкільний інтернат, відеомагнітофон для школярів, надав матеріальну допомогу для видавництва методичних посібників, допомогу в оформленні шкільного музею «Знатних земляків».

Випадкова зустріч з виходцем із Хмельницької області нині підприємцем м. Києва, головою правління виробничо – торговою фірмою «Радосинь» Гевелюком Миколою Миколайовичем виявилась зовсім не випадковою. Ця небайдужа людина зуміла проникнутись проблемами школи, виявила бажання допомогти. Для учнів школи був придбаний комп’ютер, телевізор, надана допомога для видавництва методичного посібника.

  Знайомство і співпраця з депутатом Верховної ради України, президентом Украгролізингу Шпаком В. Ф. на сьогодні Почесним вчителем нашої школи крім повчальних змістовних зустрічей дали змогу поповнити наш заклад новими шкільними меблями для двох навчальних кабінетів.

Мурза Валерій Григорович, депутат обласної ради, генеральний директор ТОВ «Рос Апатитінвест, наш Почесний вчитель з 2006 року є частим гостем Пасічнянського НВК. Це завдяки його добрій волі і бажанню придбано для школи сучасний телевізор, спортивну форму для футбольної команди закладу, надана допомога у оформленні шкільного музею «Знатні земляки».

Наш відомий земляк, який нині проживає у Москві, Войтюк Віталій Степанович, полковник у відставці, в минулому військовий розвідник, нині працює художником у Московському університеті ім. Ломоносова, а також у музеї землезнавства. Сьогодні, перебуваючи на заслуженому відпочинку, знаходить час і сили відвідати нашу школу, поспілкуватися з учнями. Ми маємо змогу захоплюватись його картинами, які він подарував для школи. Це з його ініціативи і його руками створена меморіальна дошка ще одному нашому відомому поету – земляку, до речі з ним він зустрічався лише один раз, Роману Йосиповичу Юзві. Це далеко не всі приклади, які допомагають у вихованні і навчанні наших учнів.

      Матеріальна допомога дуже важлива для розвитку нашого закладу, але і моральна підтримка, приклади, на яких можна виховувати, не менш важливі у нашій справі.

Дає свої позитивні результати і тісна співпраця з суб’єктами нашого освітнього округу Пасічнянським та Гречанським дитячими садочками, з Пасічнянською дитячою музичною школою.

Важливе місце серед соціального партнерства відіграє міжнародне співробітництво, яке здійснює наш навчальний заклад протягом десяти років. В 1998 році за  міжнародною програмою "Педагоги за мир і взаєморозуміння” ми  гостинно зустрічали делегацію педагогів з США.

У 2008 - 2010 роках у Пасічнянському НВК працювала волонтер Корпусу Миру  Джін Ріплі.  В рамках цієї співпраці на високому рівні діяв мовний табір, працювали мовні гуртки, проведено районний семінар для вчителів англійської мови, кабінет англійської мови оснащено сучасними засобами навчання, поповнено новою літературою, дидактичними матеріалами. Крім того, живе спілкування з носієм англійської мови значно покращило мовний запас учнів, сприяло розвитку дружніх стосунків між нашими народами.

       Ми глибоко переконані, що орієнтація школи на зовнішнє середовище, її спрямування на забезпечення розвитку соціуму мають бути покладені в основу управління сучасним освітнім закладом. Таким чином. управління більш повно сприятиме розв’язанню проблем довгострокового характеру, досягненню основних цілей своєї організації, забезпечуватиме можливість урахування й передбачення змін і використання з часом переваг широкої взаємодії з соціумом. 

 

 

                                                                                                        Т.В. Руса

                                                                              Директор Пасічнянського НВК

 

Категорія: Мои статьи | Додав: Galysh (08.02.2012)
Переглядів: 2851 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
ХНУ
Дослідне господарство ПАСІЧНА
ВКонтакте