Неділля, 05.05.2024, 14:26Вітаю Вас Гість | RSS
Пасічнянський НВК
Меню сайту
Категорії розділу
Мои статьи [11]
Статистика

Каталог статтей


Головна » Статті » Мои статьи

Діяльність Пасічнянського освінього округу

 Освітні системи в сільській місцевості внаслідок глибоких перетворень, які сталися в соціально економічному житті країни, та через зміну їх нормативно-ресурсного забезпечення почали інтенсивно пристосовуватись до нових умов, запроваджувати ті чи інші нововведення, самовпорядковуватися, сомоорганізовуватися. В умовах демократизації суспільного життя країни виникла загроза «розтягування» освітньої системи «по хуторах, руйнування єдиного освітнього простору країни. Доступ до якісної освіти в сільській місцевості різко погіршився. Учні сільських шкіл перестали бути конкурентноспроможними порівняно з випускниками міських шкіл під час вступу до вищих навчальних закладів або ж під час влаштування на роботу. Стало очевидно, що складна соціальна система прийшла в рух, і потрібно знайти адекватні механізми управління її природним розвитком за умов забезпечення якісної освіти для сільських дітей.

Одним із таких механізмів на сучасному етапі для виживання сільської школи, для забезпечення сільської дитини якісною освітою, для реалізації профільного навчання в старшій школі стали шкільні освітні округи.

Освітній округ – добровільне об’єднання загальноосвітніх навчальних закладів різних типів і форм власності з дошкільними, позашкільними та іншими навчальними закладами, а також установами охорони здоров’я, що сприяють здійсненню освітньої діяльності – створюється для забезпечення освітніх та культурно-освітніх потреб громадян, які проживають у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

 У відповідності до рішення № 2 третьої сесії Старосинявської районної ради від 15. 12. 2006 року створений Пасічнянський освітній округ.                 

Опорною  школою Пасічнянського освітнього округу став Пасічнянський навчально-виховний комплекс « Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів, агротехнологічний ліцей ». І це невипадково. Адже елементи округу у нас існували ще задовго до його створення. Це:

                  тісна   співпраця  з  Пасічнянською дитячою

                музичною  школою  з моменту   її   відкриття;

                  навчання     учнів   Бабинської   ЗОШ    І-ІІІ

                ступенів      комп’ютерної     грамоти  ( 1997-

                1998 рр.);

                  надання      освітніх      послуг            учням

                Адампільської, Заліссянської, Паплинецької,

                Мисюрівської   ЗОШ   І – ІІІ   ступенів    для

                отримання   першої     робітничої     професії

                « Оператор     комп’ютерного     набору      ІІ

                категорії » згідно державного стандарту

                професійно-технічної освіти;

                 проведення      міжшкільних       спортивних

               змагань,    КВК    та   інших  виховних заходів;

                 спільні       екскурсійні    поїздки,      походи,

               військові збори.

Крім того, Пасічнянський НВК – перший заклад нового типу у районі, який, попри свою 140-річну історію, був і є освітнім та культурним центром навчально-виховної роботи з учнівською молоддю.

Важливу роль відіграла інформатизація навчального процесу й упровадження нових інформаційних технологій. Завдяки наявності комп’ютерного центру ( 33 ПК у складі двох комп’ютерних  класів ) у НВК здійснюється комп’ютерна підтримка вивчення навчальних предметів. Існує 47 одиниць ліцензованого  програмного забезпечення. У комп’ютерних класах функціонує локальна мережа, є вихід до глобальної мережі Інтернет, заклад має власний сайт: htt: // pas.vhost.com.ua.

Учителі школи залучені до дослідницької діяльності у міжнародній програмі « Навчання заради майбутнього » корпорації Intel  та до реалізації програми Міністерства освіти і науки « Про апробацію електронних засобів навчання ».

Пасічнянський НВК забезпечує здобуття повної загальної середньої освіти та профілізацію навчання з урахуванням освітніх потреб учнів, кадрових можливостей і матеріальної баз.

Профільне навчання реалізується за такими напрямками:

-                                                                    технологічний;

-                                                                    спортивний;

-                                                                    художньо-естетичний.

Освітній округ Пасічнянський навчально-виховний комплекс об’єднання – шкільний округ – це організаційно-методичне навчальне об’єднання, яке сприяє створенню додаткових можливостей для загальноосвітньої профільної та початкової допрофесійної підготовки учнів. В Пасічнянське навчально-виховне об’єднання – шкільний округ входять Пасічнянський навчально-виховний комплекс, Адампільська, Заліссянська, Мшанецька, Бабинська ЗОШ І – ІІІ ступенів, Харковецька, Пишецька, Цимбалівська ЗОШ І – ІІ ступенів; дошкільні заклади: Гречанський, Пасічнянський, Харковецький, Заліссянський, Адампільський Мшанецький дитячі садки; Пасічнянська дитяча музична школа; сільські бібліотеки: Гречанська, Пасічнянська.

Мета Пасічнянського НВО – забезпечення рівного доступу до профільної освіти дітей сільських навчальних закладів, виховання особистості, здатної до самореалізації.

У НВО навчання здійснюється українською мовою. Запроваджено поглиблене вивчення трудового навчання, інформатики, математики, фізики, фізичного виховання, художньої культури.

У складі НВО створена та функціонує методична колегія, психологічна служба та предметні об’єднання, рада школи.

У структурі профільних напрямів у навчальних закладах     округу     домінує   технологічний     напрям ( Пасічнянський НВК, Адампільська, Бабинська, Заліссянська ЗОШ І – ІІІ ступенів ), Мшанецька ЗОШ І – ІІІ ступенів  обрала фізико-математичний, у Пасічнянському НВК, оскільки це заклад нового типу, крім агротехнологічного, спортивний і художньо-естетичний.

Так за технологічним профілем у 2007 – 2008 н. р.  навчалося 104 учні – 61 %  з 4 шкіл, за фізико-математичним – 44   учні – 25 %   з  Мшанецької  ЗОШ І – ІІІ ступенів, спортивним – 13 учнів - 7 % - Пасічнянський НВК, художньо-естетичний 13 учнів – 7 % - Пасічнянський НВК.

Навчально-виховне об’єднання – шкільний округ учнів 8 – 11 класів, вчителів, керівників діє на базі Пасічнянського навчально-виховного  комплексу.

Основою діяльності НВО є створення профільних класів, груп, динамічних груп, до яких учні зараховуються за бажанням і рекомендацією психолога, а також профільне навчання обдарованих дітей за індивідуальним планом.

В межах НВО здійснюється інтеграція  « школа – школа », « школа – заклад нового типу », « школа і допоміжна освіта ( музична школа ) », « школа і ВНЗ» ( Львівська академія ветеринарної медицини, Кам’янець-Подільська аграрно-технічна академія, Хмельницький національний університет ).

Основною формою організації навчання в НВО є урочна і позаурочна діяльність ( уроки, факультативи, курси за вибором, індивідуальні заняття, дистанційне навчання, екстернат ).

НВО має обладнання, навчальну і довідкову літературу.

Довіз учнів на заняття з одного навчального закладу в інший забезпечується шкільним автобусом.

Основним документом, що регулює навчально-виховний процес у НВО є єдиний робочий навчальний план, який складений у погодженні з робочими навчальними планами закладів.

Освітній процес у 8-11 класах НВО супроводжуються формуванням усвідомленої і високо диференційованої професійної орієнтації: учні здобувають основи математичних, комерційних, економічних, технічних знань і потім поглиблюють їх .

 Разом з учителями вони складають «карту» своїх професійних, соціальних і особистісних здібностей. Відповідно до цього планується такий курс навчання, який допомагає підвищити учням компетентність і досягти більш високого рівня знань. Саме тому варіативна складова навчального плану освітнього округу 8-11 класів включає 26 (88 год.) спецкурсів і факультативів, спрямованих на розвиток пізнавальних процесів, поглиблення знань, формування комунікативних і професійних навичок.

 Навчальний план передбачає вивчення предметів варіативної складової, спрямоване на допрофільну підготовку учнів для навчання у старшій школі технологічного профілю ( основи економіки, основи підприємницької діяльності, основи менеджменту, основи маркетингу,  математика, інформатика, креслення,  ), спортивного (фізична культура. футбол), художньо-естетичного профілю (українська ділова мова, креслення),фізико-математичного (математика, інформатика фізика) .

Введення елективних курсів передбачає розвиток широкого спектру пізнавальних і професійних інтересів учнів, їх ключових компетенцій, які забезпечують успіх майбутньої професійної діяльності.

Активно здійснюється допрофільна підготовка у 8-9 класах шкільного округу. Заняття в НВО – шкільний округ у  восьмому класі з креслення, інформатики, агрохімії  на базі Пасічнянського НВК, креслення, інформатики, легкої атлетики на базі Адампільської ЗОШ І-ІІІ ступенів, креслення та інформатики на базі Заліссянської ЗОШ І-ІІІ ступенів;  математики, інформатики на базі Мшанецької ЗОШ І-ІІІ ступенів.

У дев’ятому класі  основи сімейної економіки, основи вибору професії та легкої атлетики на базі Пасічнянського НВК один раз на тиждень; основи сімейної економіки  на базі Бабинської ЗОШ І-ІІІ ступенів два рази на місяць по дві години; інформатики  та математики на базі Мшанецької ЗОШ І-ІІІ ступенів один раз на тиждень.

Викладання предметів в рамках шкільного округу здійснюють кваліфіковані спеціалісти.

Навчально-виховний процес здійснюється як у традиційній формі, так і у вигляді лекцій, семінарських, практичних    занять,      у      дистанційній           формі ( Пасічнянський НВК підключений до Інтернету ).

 Психолог  здійснює  профконсультаційну  діагностику, корекційну  роботу.

У НВО проводиться робота з громадянського, морального, національного, правового, економічного, трудового, естетичного, екологічного виховання, розвиваються практичні уміння і навички учнів. Процес виховання спрямований на розвиток у дітей рис, які допомагають реалізувати себе як частку суспільства, як неповторну індивідуальність зі своїми специфічними запитами, індивідуальними планами самореалізації. Система виховної роботи НВО покликана допомогти дитині визначити не лише, ким бути, а головне – як жити, як влаштувати свій індивідуальний спосіб життя, вибрати режим інтелектуального, емоційного навантаження.

Центральне місце займає робота з обдарованими дітьми і тими, що потребують особливої уваги. Особливу роль тут відіграє залучення старшокласників до дослідницько-експериментальної роботи. Це сприяє розвитку творчого потенціалу особистості старшокласників, їхнього наукового світогляду, критичного мислення та самостійності, відкриває нові перспективи і можливості для самореалізації.

При   НВО   функціонують  інтелектуальний   клуб « Ерудит », вокальний, хоровий, деревообробний, легкоатлетичний, стрілецький гуртки, театральна студія, шахові та тенісні клуби, секції гандболу, волейболу, футболу.

На базі Пасічнянського навчально-виховного комплексу заснована районна дитяча громадська організація  « Гарт », яка була зареєстрована  20.02.1996 року розпорядженням Голови Старосинявської райдержадміністрації №127. Основною метою діяльності організації є захист прав та інтересів своїх членів, створення умов для всебічного розвитку дітей та підлітків, культурно-освітницька та благодійна діяльність. Діяльність організації спрямована на поглиблення освітнього рівня за допомогою прослуховування цільових тематичних лекцій, налагодження дружніх та товариських зв’язків  з ровесниками та аналогічними організаціями як з дального, так і з ближнього зарубіжжя.

Організація  « Гарт » у 2001 році  визнана найкращою громадською організацією Хмельниччини, за що була нагороджена  « Подільським Оскаром».

До послуг учнів 12 кабінетів, прекрасна бібліотека, два комп’ютерних класи, спортивний зал, стадіон, географічний майданчик, їдальня.

Керівництво округу тісно співпрацює з батьківськими комітетами, піклувальною радою, радами шкіл. Батьки та громадськість беруть активну участь у заходах на поліпшення організації навчально-виховного процесу та зміцненні матеріально-технічної бази НВО.

З урахуванням специфіки сільської місцевості створення освітніх округів є найбільш ефективною і оптимальною формою організації освітнього простору сільської дитини.

Одним із показників ефективності роботи шкільного округу є результати участі вихованців в олімпіадах, конкурсах, конкурсі-захисті робіт МАН, змаганнях. Не дивлячись на особливості роботи в нашому, сільському регіоні, саме наші сільські діти зуміли стати призерами обласних олімпіад і конкурсів, лауреатами Міжнародних мистецьких конкурсів.

       У обласних предметних олімпіадах від Пасічнянського освітнього округу брало участь  17 учнів, з них призерами стали 4 учасники. Це:  Вишнівський    Роман   (8 клас) – ІІ місце   з    географії ( Адампільська ЗОШ І-ІІІ ступенів , вчитель Вишнівська Валентина Віталіївна ), Русий Олег (9 клас) – ІІ місце з правознавства ( Пасічнянський НВК , вчитель Русий І. П.), Гулий      Сергій     (9 клас) – ІІ   місце    з        географії ( Пасічнянський НВК, вчитель Кривицька Г.М. ), Міщишина Катерина (7 клас) – ІІІ місце з математики ( Пасічнянський НВК, вчитель Міщишина Н.М. ). У конкурсі-захисті робіт МАН у обласному етапі брало участь 4 учні, з них одна стала призером  - Палага Дарія, учениця ІІ курсу агротехнологічного ліцею Пасічнянського НВК, вчитель Русий І.П. ( секція « Історія України» ). Конкурс   учнівської   творчості   -  5  учасників,  4  стали  призерами:   Бабац  Інна(5 клас, Пасічнянський НВК, вчитель Семенюк Л.С.) –  ІІ  місце  у  номінації  «Література»,  Галущак  Олеся (9 клас, Пасічнянський НВК, вчитель Кривицький В.М.) – ІІ місце у номінації « Історія України та державотворення », Пилипчук Дмитро ( 11клас, Пасічнянський НВК, вчитель ти щук Ю.О. ) – ІІ місце у номінації «Декоративно-прикладне мистецтво», Красноступ В (8 клас, Адампільська ЗОШ І-ІІІ ступенів, вчитель Красноступ Майя Миколаївна) – ІІ місце, конкурс літературних творів «Безсмертний подвиг українського народу» -Семенюк Олександр (8 клас, Пасічнянський НВК, вчитель Семенюк Л.С.) – ІІІ місце, історико-географічна експедиція «Історія міст і сіл України» - Семенюк Олександр (8 клас, Пасічнянський НВК, вчитель Кривицька Г.М.) –І місце, в ІІІ спортивних іграх школярів області Русенька В. зайняла ІІІ місце із шахів (вчитель Турук І.Є.), конкурс «Успішний проект 2008» (учні 8 класу Адампільської ЗОШ І-ІІІ ст.., вчитель Вишнівська Валентина Віталіївна, робота «Історія розвитку і перспективи с. Адампіль»), конкурс «Україна вишивана» - гурток «Берегиня» (Адампільська ЗОШ І-ІІІ ст.., керівник Стасюк Людмила Броніславівна), обласний фестиваль «Молодь Хмельниччини за здоровий спосіб життя» - команда округу – ІІІ місце. 

        З часу функціонування шкільного освітнього округу вдалося  визначити ряд переваг у існуванні цієї  системи :

               - розширилось коло спілкування   сільських школярів із своїми однолітками ;

               - учні       мають     право    вибирати  форму навчання, профіль, факультативи, спецкурси, позакласні та позашкільні заняття;

               - батьки    отримали   можливість   вибирати навчальний заклад для своєї дитини;

               - учні    можуть   користуватися   навчально виробничою, науковою, матеріально-технічною, культурно-спортивною, корекційно-відновною та лікувально-оздоровчою базою НВО;

               - вихованці мають право брати участь у різних видах науково-практичної діяльності, конференціях, олімпіадах, виставках, конкурсах тощо;

               - учні   отримали    змогу    брати    участь  у добровільних самодіяльних об’єднаннях, творчих студіях, клубах, гуртках, групах за інтересами;

                - усі      учасники          навчально-виховного процесу освітнього округу мають доступ до інформації     з         усіх        галузей       знань ( Пасічнянський НВК підключений до Інтернету ).

        Але, незважаючи на те, що  створення шкільних округів має багато переваг, існують, на жаль, ще й певні недоліки. По-перше, недоліки чинного законодавчо-нормативного забезпечення, по-друге, не завжди зручне географічне  розташування суб’єктів округу, що породжує третій недолік – великі матеріальні затрати на підвезення дітей до опорної школи з інших навчальних закладів.

        Попри все це, першочерговим завданням кожного навчального закладу в сільській місцевості, принаймні опорних закладів, яким і є Пасічнянський НВК, не залишити поза увагою жодної дитини. А для цього ми маємо відповідний інструментарій, фахово підготовлені кадри, сучасне науково-методичне забезпечення, без яких неможливі ці процеси взагалі.

        Цю діяльність потрібно і необхідно здійснювати системно, цілеспрямовано, з повним використанням тієї законодавчої бази, яка розроблена на рівні держави.  Навіть намагання втілити це в життя в умовах обмежених ресурсів дає конкретні результати.

Настав час внести зміни до проекту шкільного освітнього округу з обов’язковим залученням вищої школи, з практикою застосування її наукового потенціалу, з впровадженням науки в практику роботи сільської школи.

 

 

 

Категорія: Мои статьи | Додав: Людка (03.11.2008) | Автор: Семенюк Л.С.
Переглядів: 3461 | Рейтинг: 4.0/2 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
ХНУ
Дослідне господарство ПАСІЧНА
ВКонтакте